Kyberbezpečnost
Pohyb na internetu – nástrahy, internetoví predátoři, phishing
Nástrahy na internetu
Víte, kdo se skutečně skrývá za profilem na sociální síti?
Víte, s kým vůbec na internetu se bavíte/píšete si? Myslíte, že se jedná o kluka/holku ve vašem věku, ale za obrazovkou se může skrývat úplně někdo jiný, kdo chce získat vaše citlivé údaje a tím přístup k vaším financím přes internetové bankovnictví, platební kartu..
ČSOB dohromady s Policií ČR natočila videa, která ti vše vysvětlí.
PODÍVEJTE SE NA VYSVĚTLUJÍCÍ KRÁTKÁ VIDEA: www.csob.cz/vbezpeci
VŠE OHLEDNĚ NÁSTRAH NA INTERNETU SE DOZVÍTE V PODCASTECH ZDE: https://www.csob.cz/mobilni-aplikace/filip/podcast-tvoje-cesta-onlinem. Zde se dozvíte, jak nakládat s daty, jak se starat o své soukromí a mnoho dalších témat.
Internetoví predátoři
„Píšeme si, je fajn, že má o mě někdo zájem. Sejít se s kámošem nebo kámoškou, se kterou si už nějaký čas píšu, na tom přeci není nic divného… ach jo, kamarádovi to už několikrát nevyšlo, tak si aspoň pošleme fotky. A nemůžou být i trochu lechtivé? Proč ne. Cože?! Chce další, a když je nepošlu nebo nepřijdu, všem je ukáže! Co teď?! Poslat? Neposlat? Co když se to dozvědí rodiče? Vždyť jsme o tom mluvili a výslovně mi to zakázali! Tohle přece nemůže nikdo vidět! A mám za ním jet, i když si to naši nepřejí? Bylo by lepší tu nebýt…“
Tohle je ukázka z webu https://www.linkabezpeci.cz/-/internetovi-predatori-pohledem-linky-bezpeci. Už je více jasné, kam může na začátku nevinná komunikace vést?
Internetoví predátoři jsou lidé, kteří se na internetu zaměřují na manipulaci, zneužívání nebo vykonávání jiných škodlivých aktivit, obvykle za účelem získání citlivých informací, jako jsou osobní údaje, nebo navázání důvěrného vztahu s obětí, často s cílem zneužít ji. Tito predátoři mohou cílit na děti, dospívající nebo dospělé, ale děti a mladiství bývají zvláště zranitelní vzhledem k jejich nedostatečným zkušenostem, neschopnosti rozpoznat varovné signály a touze po interakcích a uznání online.
Zde je několik klíčových aspektů, jak internetoví predátoři fungují a jaké techniky používají
1.Vytváření falešné identity
Predátoři často používají falešné identity, aby si získali důvěru obětí. Mohou se představit jako někdo jiný, například jako vrstevník nebo někdo, kdo má podobné zájmy a problémy, čímž zvyšují šanci, že oběť začne komunikovat a otevřít se. Často se maskují jako osoby stejného věku, aby se oběti cítily pohodlně.
2. Manipulace a lhaní
Internetoví predátoři se často pokoušejí manipulovat se svými oběťmi prostřednictvím taktiky „přátelství“, kdy začnou navazovat důvěrné rozhovory a nabízejí „podporu“ a „pochopení“. Mohou například reagovat na problémy, které oběť v reálném životě zažívá, jako jsou školní problémy, problémy v rodině nebo s přáteli.
3. Získávání osobních informací
Predátoři se snaží získat co nejvíce osobních informací o oběti, které mohou později použít k manipulaci, šikaně nebo vydírání. Mohou se ptát na věci, které se mohou na první pohled zdát neškodné (např. oblíbené zájmy, rodinné vztahy, školní informace), ale ve skutečnosti mohou být součástí širšího plánu.
4. Postupné zvyšování důvěryhodnosti
Predátoři obvykle začínají s nenápadnými a „neškodnými“ rozhovory, které postupně přecházejí k osobnějším, někdy dokonce sexuálně zaměřeným tématům. V tomto procesu se snaží získat větší emocionální investici oběti, aby ji mohli přimět k tomu, aby sdílela stále citlivější informace.
5. Využívání tlaku a manipulace
Predátoři mohou také oběťem vnutit pocit viny, strachu nebo ohrožení. Například, když oběť neodpovídá na určitou zprávu, může být přesvědčena, že si ji predátor „znepřátelí“ nebo ji začne šikanovat. Predátoři mohou používat techniky, jako je vydírání (např. „Pokud mi nepošleš fotky, všem řeknu, co jsi mi napsala.“).
6. Využívání sociálních médií a online her
Internetoví predátoři často využívají populární platformy, jako jsou sociální sítě (např. Instagram, TikTok, Facebook), chatovací aplikace (např. Snapchat, WhatsApp) nebo online hry. V těchto prostředích mohou snadno skrýt svou identitu, navazovat kontakty s dětmi a nepozorovaně je oslovit.
7. Vytváření závislosti
Predátoři se mohou snažit vyvolat v oběti pocit, že bez jejich „přátelství“ by byla osamocená nebo že pouze oni ji opravdu rozumí. To vede k emocionální závislosti, což může oběť ztížit vyjít z této manipulace nebo si uvědomit, že je v nebezpečné situaci.
8. Riziko sexuálního zneužívání a vydírání
V některých případech mohou internetoví predátoři přejít k sexuálnímu zneužívání, ať už prostřednictvím sexuálních zpráv, videí nebo dokonce organizováním osobních setkání. Vydírání a hrozby zveřejnění intimních materiálů, pokud oběť nesplní požadavky, jsou velmi nebezpečné a mohou mít vážné důsledky.
9. Prevence a ochrana
- Vzdělávání: Důležitým krokem v prevenci je informovanost. Měly byste vědět, jaké chování je na internetu podezřelé a jak se chránit.
- Používání soukromí: Důležité je nastavení soukromí na sociálních sítích, aby osobní údaje nebyly veřejně přístupné. Dávejte si pozor s kým a kolik osobních informací sdílíte.
- Komunikace: Nebojte se o podezřelých aktivitách na internetu mluvit s rodiči, učiteli nebo jinými důvěryhodnými dospělými.
10. Naletěl jsem, co mám dělat?
1. Zachovat klid, především nemazat žádné příspěvky, fotky, co jsi obdržel/a od predátora. Tyto důkazy se ještě mohou hodit v následných krocích jako důkazy.
2. Neodpovídej predátorovi na žádné zprávy, již nekomunikuj.
3. Co nejdříve nahlas skutečnost blízké dospělé osobě, s kterou se rozhodnete, jaké další kroky podniknete.
4. Mezi další kroky by určitě mělo patřit: změna hesel, vymazání tvých profilů atd. nahlášení predátora administrátorům sociálních sítí, až případně na policii.
5. Projít si celou situaci a vzít si z ní poučení, dovzdělat se v problému, ať se situace příště neopakuje.
Držíme palce, ať se vám žádné nepříjemnosti nedějí!
Podvody na internetu - phising
Phising
Je druh internetového podvodu, který si klade za cíl získat citlivé informace od dotyčné osoby. Předstírají např. zájem ke koupi vašeho produktu, který prodáváte a v komunikaci s vámi se snaží získat vaše údaje z platební karty.
PODÍVEJTE SE NA VIDEO O PHISINGU: https://youtu.be/szLpHVlk4ZE?si=VEDBh9CTHNZnNcMT.
Konkrétní příklad phisingu můžeš vidět na ukázkách níže.
Zde jsou screenshoty jedné phisingové konverzace z messengeru – reakce na FB inzerát na prodej.
Vpravo u jednotlivých screenschotů je popis, co je na dané části nedůvěryhodného až podezřelého.
Jméno??? Může být, ale… první otazník v hlavě se začíná objevovat.
Připojení k Facebooku až v roce 2022??? Může být, ale je to méně pravděpodobné.. druhý otazník začíná blikat.
Zaplatím hned?? Jako super pro mě, mé srdce plesá, že jsem danou věc prodala takhle rychle a hned i chce zaplatit, ale…. Třetí otazník se ukazuje, ale jsem zvědavá, co přijde dál.
Jedná se o větší věc, tak balení by nebylo jen tak.. a hlavně už jsem moc nevěřila, že to dopadne.
Telefonem a e-mailem se člověk ještě k ničemu nezavazuje. Byla jsem zvědavá, co mi pošle..
Ale že aplikace vypadá důvěryhodně, že ano? ☺
Komunikuje hezky, co? Člověka to opět nahlodá, zda není až moc podezřívavý.
A MÁME JASNO!
Podívejte se na odesílatele sarahbrowny3hvc@icloud.com. To s Balíkovnou nemá nic společného. E-mail vypadá dobře vzhledově, ale věta Ahoj vážený host..???? Balíkovna by vám asi netykala, chybí čárka za pozdravem a slovo host…
NA NIC NEKLIKÁM, NIKAM NEVKLÁDÁM ČÍSLO ÚČTU, JINAK O PENÍZE PŘIJDETE!