Vyberte stránku

Finance

Spořící účet, rozpočet, dluhy, úvěry a půjčky

Spořící účet

Spořící účet je vaše takové virtuální spořící prasátko.

Bylo by super, kdyby se vám zadařilo každý měsíc do prasátka vložit alespoň malou částku. Vesměs každá banka, u které budete mít běžný účet, vám nabídne i spořící účet. Nemusíte se ho bát. Peníze si můžete posílat z běžného účtu na spořící a naopak, kdy chcete. Výhoda spořícího účtu je taková, že vám něco málo banka přidá navíc. VŠE O SPOŘÍCÍM ÚČTU SE DOZVÍTE na této stránce >>

Rozpočet

Ještě než se pustíme do konkrétních čísel, tak si uvedeme dělení nákladů, které do rozpočtu zahrnujeme. Náklady se dělí na nezbytné, zbytné a když nám po zaplacení všech nezbytných nákladů něco zbyde, nazýváme to rezervami.

  • Nezbytné náklady jsou takové náklady, které musím každý měsíc platit.
  • Zbytné náklady už jsou takové náklady, které si můžeme odpustit, když zrovna nemáme peníze.
  • A rezervy jsou nejlepší. Když vám nějaká ta kačka zbyde, tak šup s ní na spořící účet, ať se vám částka uložená na spořícím účtu zhodnocuje. 

 

A nyní konkrétní příklad

Pracuji na pokladně v Albertu a dostávám každý měsíc plat 30 000 Kč. Tato částka se nazývá hrubá měsíční mzda. Nečekejte, že tohle dostanete na ruku, tedy na bankovní účet, pakliže výplata je vám zasílána na běžný účet. Z této částky se ještě odečítá daň a pojistné. Nakonec na ruku dostanete čistou mzdu, tedy 2 4770 Kč ze 30 tis. Kč. Na výpočet čisté mzdy existují kalkulačky on-line, např. KALKULAČKA ONLINE zde >>

Důležité je si tuto částku pěkně v měsíci rozvrhnout, ať vám finance vydrží na celou dobu, ať to nevypadá stylem – hamburger, hranolky, hawai drink na začátku měsíce a na konci měsíce vás bude čekat voda z vodovodu a suchý chleba k jídlu, a to ještě je ta lepší varianta, když už máte zaplacený nájem a jiné nezbytné náklady.  

Takže bereme, že vyděláme cca 24 000 Kč čistého. Jak to správně rozložit? Nejlepší je si udělat tabulku. 

Nezbytené náklady:

Nájem…. 8 000 Kč

Jídlo…….8 000 Kč 

Telefon… 400 Kč

Doprava.. 1 000 kč

Doktor a jiné výdaje: 1 000 Kč

Celkem tedy cca: 18 400 Kč

Odečteme 24 000 – 18 400 Kč = 5 600 kč, které vám přebývají na zbytné náklady

Ale věřte, že každý měsíc se najde nějaký nečekaný výdaj, který potřebujete zaplatit. Ať už je to něco do bytu, něco na sebe atd. Určitě není dobré hned v radosti z přebytku všechny zbylé finance utratit za nepodstatné věci. 


A CHCETE PÁR RAD, JAK HOSPODAŘIT S PENĚZI? Přečtěte si pár rad od prababičky ☺

Pozor na nevyrovnaný rozpočet – DLUHY!

To je tak, když máte větší výdaje než příjmy.

Říkáte si, že se vám tato situace nemůže stát. Jenže jeden měsíc utratíte veškeré rezervy na nějaké své výlety, nákupy. Druhý měsíc vás začne bolet tak moc zub, že musíte k zubaři – jenže ejhle, on není zcela zdarma, chtějí po vás něco zaplatit a někdy to nemusí být malé částky a vy na to nemáte peníze. Půjčíte si od kamaráda. Další měsíc znova návštěva zubaře a opět tato ani né sranda něco stojí a k tomu se vám rozbije telefon… Druhé ejhle. A už se díváte po půjčce a jste v začarovaném kruhu… 

ZODPOVĚDNÉ ZADLUŽOVÁNÍ – co jsou dluhy, druhy úvěrů a půjček, jak si vybrat půjčku

Zásadní jsou odpovědi na otázky: 

  1. Opravdu půjčku potřebuji? 
  2. Kolik zvládnu měsíčně splácet? 
  3. Mám stabilní práci? Tj. i za několik měsíců se mi příjem nezmenší? 

DESATERO ZODPOVĚDNÉHO ZADLUŽOVÁNÍ si přečtete na této stránce >>

Já si text od nich půjčím, ať tyto zásady vidíte hned na první dobrou. Dluhy můžou být začátek konce. Na úvodu je malá půjčka, která vypadá nenápadně, ale může roztočit takové kolo, že na konci budete mít ooobr dluhy, z kterých je cesta ven hodně složitá. 

Zde jsou vypsané pouze nadpisy. V odkazu výše se dočtete podrobnosti. 

  • NEPŮJČUJI SI NA ZBYTEČNOSTI 
  • NEPŘEPLÁCÍM ŽIVOTNOST (Nekupuji si na úvěr žádný produkt/službu, kterou budu splácet déle, než je budu reálně využívat, tj. nebudu splácet rok 14denní dovolenou.)
  • NERISKUJI BANKROT
  • NEDŮVĚŘUJI VŠEM
  • NEJSEM UNÁHLENÝ
  • NEPOROVNÁVÁM POUZE ÚROKY
  • NEPODEPISUJI NEZNÁMÉ
  • NEMYSLÍM JEN NA SOUČASNOST
  • NEPŮJČUJI SI NA PŮJČKU
  • NEVĚŘÍM NA ZÁZRAKY

PODÍVEJTE SE NA VIDEO O PŮJČKÁCH: https://youtu.be/5rWU8t4VcMI?si=dhg7p1ElZBEtku3c.

 

Jak na problémy se splácením

Kontaktujte subjekt, od kterého jste půjčku získali a domluvte se na splácení nižší částky či odkladu. Čím dříve, tím lépe, ať vám nezačnou chodit upomínky. 

NA WEBU SE DOZVÍTE VÍCE: https://www.srovnejto.cz/radce/co-delat-pri-problemech-se-splacenim/

Možnosti jsou: 

  • Odklad splátek: Pakliže máte jen dočasné potíže, je možné požádat o odklad. Ale za vše se platí, proto je důležité si vždy zjistit, za jaké navýšení lze odklad zařídit. 

  • Rozložení splátek: Při větších finančních potížích je dobré si splátky snížit a více rozložit. 

  • Pozor na Dohodu o uznání dluhu!!! Méně férové subjekty do této smlouvy dopisují nekalé věci, tak ať se nenachytáte. Více na linku výše. 

Jestli cítíte, že subjekt, od kterého jste si finance půjčili, není úplně fér, nechte si poradit, jak na to. Existují dluhové poradny či můžete kontaktovat https://jakprezitdluhy.cz/ a s nimi po telefonu probrat daný problém.

 

Víte, že se můžete zadlužit ještě před 18 rokem života? Přečtěte si leták níže.