Vyberte stránku

Finance

Banka, účet, karta, pin, internetové bankovnictví, ztráta karty, podvody

Jak si vybrat banku

Nyní máte založený dětský účet ( a většina dětí z dětského domova u Airbank, umožňují otevření účtu i bez souhlasu rodiče ). Ale jestli máte účet někde jinde, nevadí, proces je u všech bank podobný.

Až vám bude 18 let, budete si moci vybírat ze všech bank, kde si budete chtít vést účet.

Víte, podle čeho byste si jinak banku vybírali?

Základní kritéria, podle kterých si vybrat banku jsou tyto:

  • Pobočka a bankomat se nachází v místě bydliště či v dojezdové vzdálenost, ať nemusíte cestovat daleko pokaždé, když si chcete vybrat peníze či si něco zařídit, i když většinu věcí si již pořešíte z aplikace v mobilu.
  • Možnost zdarma vybírat finance z bankomatu i u cizí banky, pakliže zrovna ta vaše banka nemá bankomat ve vašem okolí, ať neplatíte poplatky pokaždé, když si chcete vybrat peníze z bankomatu.
  • Poplatky za vedení účtu jsou nulové. Je zbytečné platit za běžné věci, když je dost bank na trhu, které nabízejí základní služby zdarma.
  • Nabídka spořícího účtu zdarma. Až budete mít pravidelný příjem z práce, je dobré si část financí přesunout vždy na spořící účet, ať se vám finance zhodnocují, tj. vložíte na spořící účet nějakou výši peněž a za nějakou dobu z nich máte více. Nečekejte žádné bomby, ale pořád lepší, než nemít nic navíc a s běžným účtem spořící účet u jedné banky dobře komunikuje, tj. na pár kliků máte finance zpět na běžném účtu.
  • Dále je dobré také se podívat na to, co je to za banku, přívětivost internetového bankovnictví atd. Ale tyto věci jsou již podružné.

Jak si založím účet a kartu?

​Máme vybranou banku a teď se podíváme dál, co nás čeká.

Kde získáš účet a k účtu platební kartu? Pamatuješ si to?

No, jasně, že v bance. Šel jsi tam, ukázal občanku, založil jsi účet a po pár dnech jsi měl kartu k tvému účtu v ruce. Karta přišla poštou či jsti si ji vyzvedl na pobočce.

K čemu všemu karta je?

No jasně, že k placení. Když máš kartu, máš založený také bankovní účet u banky. Kartou lze platit v obchodech, kam jdeš fyzicky nebo si něco pořizuješ na internetu. Na kartě najdeš tyto informace viz. níže. Když platíš na internetu, budou po tobě chtít číslo ze zadní strany karty, tzv. CVV kód. Zde vidíš číslo 910, ty na kartě máš nějaké jiné.

PIN kód - co to je?

PIN je zkratka osobního identifikačního čísla z anglického Personal Identification Number. Je to čtyřmístné číslo, které ti banka přidělí ke každé tvé platební kartě a zadáváš ho v bankomatu nebo platebním terminálu, abys potvrdil, že karta patří právě tobě. Je většinou dohledatelné právě v internetovém bankovnictví.

PIN má chránit tvoje peníze v případě ztráty či odcizení karty, proto si NIKDY NEPIŠ PIN K PLATEBNÍ KARTĚ NA PAPÍREK ČI PŘÍMO NA PLATEBNÍ KARTU A ROZHODNĚ HO NENOS SPOLEČNĚ S PLATEBNÍ KARTOU, takto se zloděj dostane velmi snadno k tvým penězům. V případě, že si PIN BUDEŠ MĚNIT, NIKDY NEZADÁVEJ PŘÍLIŠ SNADNÉ ČÍSLO (např. 1234, nebo rok tvého narození, i takováto čísla jsou poměrně lehko odhalitelná a proto ztrácí PIN svou funkci zabezpečení).

Přečti si rady a tipy k užívání karty ZDE >>

Víš, co je internetové bankovnictví?

​Na mobilu v aplikaci, kterou si stáhneš přímo od tvé banky, nebo na počítači můžeš sledovat svůj bankovní účet právě prostřednictvím internetové bankovnictví, ať nemusíš s každou blbostí běhat na pobočku.

Buď můžeš mít aplikaci v telefonu nebo se přihlásíš přes webový prohlížeč, tj. např. u Airbank na jejich stránkách  vpravo nahoře vidíš ikonku Internetové bankovnictví, na kterou klikneša přihlásíš se nejdříve tvým uživatelským jménem a později po tobě budou chtít i heslo.

Co všechno v internetovém bankovnictví najdeš?

  • kde jsi kolik peněz utratili
  • jaký máš zůstatek na účtu
  • možnost změnit limity na kartě  – to znamená, že když chceš platit větší obnos peněz, tak je potřeba si limity na výběr z bankomatu či platby on-line navýšit. Později, po uskutečnění platby, je dobré je opět zase snížit pro vaše ochranu.
  • možnost zaplatit finance další osobě, když ti např. půjčila hotovost či ti něco koupila

Jak se na účet dostanou peníze?
Svému zaměstnavateli, tj. tomu, kdo ti vyplácí za vykonanou práci peníze, dáš číslo účtu a on ti na tvůj bankovní účet finance pošle a ty pak můžeš platit kartou, kterou ti k danému účtu vydali. Ale nikomu nedávej tvůj PIN ke kartě! To opravdu nikdo jiný krom tebe nepotřebuje!

Jak získám hotovost?

  1. ​Zajdi k bankomatu  – nejlépe k bankomatu od tvé banky, kde máš účet, ať neplatíš poplatky, nebo si zjisti v internetovém bankovnictví, zda máš např. 1x měsíčně výběr u cizí banky zdarma.
  2. Ujisti se, že nikdo nestojí poblíž tebe, aby neviděl na zadávané údaje.
  3. Vlož do bankomatu kartu nebo pokud je karta bezkontaktní (má čip), přilož ji k terminálu.
  4. Řiď se instrukcemi psanými na obrazovce bankomanu, postup se může lišit.
  5. Zadej pin (klávesnici si nejlépe kryj druhou rukou, ať není možné vidět, jakou kombinaci čísel zadáváš) a požadovanou částku, kterou chceš vybrat. Pakliže máš na účtě dostatečné množsvtví peněz, tak ti je bankomat vydá.
  6. Pokud si kartu vložil do otvoru bankomanu, nezapomeň si ji opět vzít zpět!

Doporučuji si ale přečíst RADY OD PROFÍKŮ, NA CO SI DÁT POZOR ZDE >>

Lehké, co? Teď jen mít na účtě nějakou tu kačku.

Ztráta karty

Co když ti kartu někdo ukradne nebo ji ztratíš?

Jděte co nejdříve do banky tuto skutečnost nahlásit nebo v internetovém bankovnictví lze tuto kartu zablokovat.

Jestli nemáš přístup  k internetu, zavolej do banky. Mají na stránkách uvedeny telefonní čísla, kam se dá zavolat i v noci a udělají blokaci karty za tebe. Neznamená to ale, že si tím uzavíráš účet. Ten pořád frčí dál, ale karta se stala nefunkční. Kartu si poté necháš vystavit novou (většinou za poplatek).

VEŠKERÁ TELEFONNÍ ČÍSLA NA RŮZNÉ BANKY NALEZNETE na této stránce >>

Podvody s platebními kartami u bankomatu či platebních terminálů

Druhů podvodů je opravdu hodně a člověku veškeré možnosti nedochází, dokud se mu něco konkrétního nestane. Ale pamatuj si, že připravenému štěstí přeje. Čím více víš o možnostech podvodů, tím dříve ti dojde, jak se máš v dané situaci chovat.

PODVODY S PLATEBNÍMI KARTAMI NALEZNETE na této stránce >>

Najdeš tam podvody:

  • ztracenou kartou nebo zcizenou kartou,
  • bez přítomnosti karty,
  • kartou ztracenou v poště,
  • se zcizenou identitou.

 

Další podvody na internetu - phising

Phising

Je druh internetového podvodu, který si klade za cíl získat citlivé informace od dotyčné osoby. Předstírají např. zájem ke koupi vašeho produktu, který prodáváte a v komunikaci s vámi se snaží získat vaše údaje z platební karty.

Konkrétní příklad phisingu můžeš vidět na ukázkách níže

 

Zde jsou screenshoty jedné phisingové konverzace z messengeru – reakce na FB inzerát na prodej.

Vpravo u jednotlivých screenschotů je popis, co je na dané části nedůvěryhodného až podezřelého.

Jméno??? Může být, ale… první otazník v hlavě se začíná objevovat. 

Připojení k Facebooku až v roce 2022??? Může být, ale je to méně pravděpodobné..  druhý otazník začíná blikat.

Zaplatím hned?? Jako super pro mě, mé srdce plesá, že jsem danou věc prodala takhle rychle a hned i chce zaplatit, ale…. Třetí otazník se ukazuje, ale jsem zvědavá, co přijde dál.

Jedná se o větší věc, tak balení by nebylo jen tak.. a hlavně už jsem moc nevěřila, že to dopadne.

Telefonem a e-mailem se člověk ještě k ničemu nezavazuje. Byla jsem zvědavá, co mi pošle.. 

Ale že aplikace vypadá důvěryhodně, že ano? ☺

Komunikuje hezky, co? Člověka to opět nahlodá, zda není až moc podezřívavý.

A MÁME JASNO! 

Podívejte se na odesílatele sarahbrowny3hvc@icloud.com. To s Balíkovnou nemá nic společného. E-mail vypadá dobře vzhledově, ale věta Ahoj vážený host..???? Balíkovna by vám asi netykala, chybí čárka za pozdravem a slovo host… 

NA NIC NEKLIKÁM, NIKAM NEVKLÁDÁM ČÍSLO ÚČTU, JINAK O PENÍZE PŘIJDETE!